Hitta!
Generic filters

Resultat Grundskolan

   

Här är alla resultat från grundskolan samlad
HÖSTTERMINEN 2019
Dressyrridning
Ponny
1.Amanda Englund Aroseniusskolan

2. Sandra Driche-Hansson Fenestra S:t Jörgen
3. Emilia Mellomgård Aroseniusskolan
Häst
1.Tova Lindgren Da Vinciskolan

2. Nicole Palm Nordlyckeskolan
3. Linnéa NaumannenDa Vinciskolan
_________________________________________________________
VÅRTERMINEN 2019
Fotboll
Tjejer
1. Aroseniusskolan
2. Trulsegårdsskolan
3. Sörgårdsskolan
Killar
1. Önneredsskolan
2. Änglagårdsskolan
3. Lexbyskolan
_______________________________________________________________________
Golf
Slaggolf
1. Fabian Hagberg Prolympia V Göteborg
2. Tim Robertsson VProlympia V Göteborg
3. Simon Sand-Uhlén Kitas gymnasium
Scratch
1. Lucas Evertsson LM Engströms gymnasium
2. Jacob Lundberg Göteborgs Högre Samskola
3. Nathalie Nutu Göteborgs Högre Samskola
________________________________________________________________________
Hästhoppning
Ponny
1. Alva Dalin Ahlafors Fria skola
2. Emelie Levin Bohusskolan
3. Ebba Björnfot Bohusskolan
Häst
1. Kevin Österlund-Gibbs Sörgårdsskolan
2. Mollie Örtendahl Ahlafors Fria skola
3. Stella Olofsson Ebba Pettersson
_________________________________________________________________________________________

Sand Cup Beachvolley
Åk 6-7
1. Önneredsskolan lag 1 
2. Önneredsskolan lag 2
3. Montessori Floda Säteri lag 2
Åk 8-9
1. Centrina Kviberg lag 2
2. Trulsegårdsskolan lag 4 
3. Grundsksolan växthuset lag 1
__________________________________________________
Handboll
Tjejer
1.
2.
3.
Killar
1.
2.
3.
_________________________________________________
Futsal
Tjejer
1. Prolympia Västra Göteborg 
2. Änglagårdsskolan
3. Thorildskolan
Killar
1. Prolymia västra Göteborg
2. Änglagårdsskolan
3. Fenestra S:t Jörgen
__________________________________________________
HÖSTTERMINEN 2018
Beachvolley
Åk 6-7
1. Prolympia 2
2. Centrina Kviberg 2
3. Centrina Kviberg 3
Åk 8-8
1. Centrina Kviberg 1

2. Grundskolan Växthuset  2
3. Da Vinciskolan 3
___________________________________________

Innebandy
Tjejer
1. Aroseniusskolan

2. Almåsskolan
3. Furulunds skola
Killar
1. Toleredssksolan

2. Almåsskolan
3. Aroseniusskolan
_____________________________________________
Discgolf
1. Almåsskolan
2. Fenestra S:t Jörgen

3. Almåsskolan
________________________________________________

Dressyrridning
Ponny
1. Jonna hällblad Da Davinciskolan
2. Irma Brun Bohusskolan
3. Lisen Ostvald Vesterlund Ebba Pettersson
Häst
1. Vanessa Antosch Da Vinciskolan

2. Nelly Gunnervik Ahlafors Fria Skola
3. Embla Lindqvist Ahlafors Fria Skola
______________________________________________

VÅRTERMINEN 2018
Fotboll
Tjejer
1. Fässbergsskolan

2. Brattebergsskolan
3. Trulsegårdsskolan
4. Änglagårdsskolan
Killar
1. Ebba Pettersson

2. Fridaskolan Göteborg
3. Almåsskolan
4. Trulsegårdsskolan
__________________________________________________
Basket
1. Prolympia Västra Göteborg
2. Fenestra S:t Jörgen
3. Prolympia
_________________________________________________

Hästhoppning
Häst
1. Rebecka Gustafsson aroseniusskolan
2. Sofia Norin Nordlyckeskolan
3. Astrid Dufva Röselidsskolan

Ponny
1. Savannah Molin Kunskapsskolan Krokslätt
2. Klara Kinnander Nordlyckeskolan
3. Alma Landgren Almåsskolan
_______________________________________________
Sand Cup Beachvolley
Årskurs 6-7
1. Centrina Kviberg

2. Centrina Kviberg
3. Nordlyckeskolan
Årskurs 8-9
1. Grundskolan Växthuset
2. Almåsskolan

3. Fridaskolan Göteborg
___________________________________________________
Curling
1. Bergumsskolan lag 1
2. Bohusskolan lag 1
3. Strandskolan lag 2
_______________________________________________________
Futsal
Tjejer
1.
 Änglsgårdsskolan
2. Trulsegårdsskolan
3. Önnerödsskolan
Killar
1.  Änglagårdsskolan

2. Fässbergsskolan
3. Röselidsskolan
__________________________________________________ 

HÖSTTERMINEN 2017
Beachvolley
ÅK 6-7
1.
Prolympia lag Barcelona
2.  Centrina 2
3.  Centrina 1
ÅK 8-9
1. Trulsegårdsskolan 2

2. Trulsegårdsskolan 1.
3.  Fridaskolan Göteborg
________________________________________________

Innebandy
Tjejer
1. Almåssksolan

2. Aroseniusskolan
3. Fridaskolan Göteborg
Killar
1. Almåssksolan

2. Röselidsskolan
3. Toleredsskolan
__________________________________________________
Discgolf
Tjejer
1. Emma Klockaregård Almåsskolan
2. Olivia Sundfors Almåsskolan
3. Linnéa Berg Almåsskolan
Killar
1. Christoffer Ovring Alomåsskolan
2. Gzim Avdijaj almåsskolan
3. Karl Wedin Almåsskolan
___________________________________________________________________________________________

Ultimate Frisbee
1.  Almåssksolan
2.  Bohusskolan
3.  Da Vinciskolan
_______________________________________________________________________

VÅRTERMINEN 2017
Hästhoppning
Ponny
1. Ebba Farinder Lekstorpsskolan
2. Emma Söder Da Vincisskolan
3. Ida Nilsson Aroseniusskolan
Häst
1. Wilma Jongsma Almåsskolan

2. Josefine Forsgren ebba Pettersson
3. Vanessa Antosch Da Vinciskolan
____________________________________________________

Dressyrridning
Ponny
1. Isabella Aronsson Furulunds skola
2. Vendela Olsson Ugglums skola
3. Alicia Larsson Almåsskolan
Häst
1. Lisa Carlberg Önneredsskolan

2. Vanessa Anttosch Da Vinciskolan
3. Ida Hernborg Almåsskolan
______________________________________________________

Fotboll
Tjejer
1. Aroseniusskolan
2. Kålltorpsskolan
3. Kvarnbyskolan
Killar
1. Trulsegårdsskolan
2. Fässbergsskolan
3. Guldhedsskolan

____________________________________________________
Basket
1. Kvarnbyskolan
2. Aroseniusskolan
3. Kålltorpsskolan
______________________________________________________

Bowling
Årskurs 4-6
1. Alexander Jonsson Magnusson årskurs 4 Bjurslättsskolan
2. William Blidqvist årskurs 5 Öjersjö Storegård
3. Simon Pettersson årskurs 5 Öjersjö Storegård
Årskurs 7-9
1. Lukas Landin-Andersson årskurs 8 Fässbergsskolan
2. Timmie Ahl årskurs 8 Hallenskolan
3. Gabriel Nilsen årskurs 9 Fenestra S:t Jörgen

______________________________________________________
Bordtennis
Tjejer
1.  Nejira Omicevic Sandeklevsskolan
2. Linda Issa Sandeklevsskolan
Killar åk 6-7
1.  Theo Almåsskolan

2. Eliott Almåsskolan
3.  Edwin Olausson Aroseniusskolan
Killar åk 8-9
1.  Axel Jensen Wallin Önneredsskolan

2.  Tobias Skyman Bohusskolan
3.  Theo Eriksson toleredsskolan
__________________________________________________________________________
Futsal
Tjejer
1. Torslandaskolan

2. Arroseniusskolan
3. Almåsskolan
4. Trulsegårdsskolan
Killar
1. Trulsegårdsskolan
2. Änglagårdsskolan
3. Björndammens skola
_____________________________________________________
HÖSTTERMINEN 2016
Handboll
Tjejer
1. Nya Påvelundsskolan
2. Furulunds skola
3. Ugglums skola
Killar
1. Furulunds skola
2. Nordlyckeskolan
3. Arroseniusskolan

_______________________________________________________________________
Roddmaskin
1.  Almåsskolan
2.  Grundskolan växthuset
_____________________________________________________________________________

Beachvolley
Årskurs 6-7
1. Nordlyckeskolan
2. Nordlyckeskolan
3. Karl Johansskolan
Årskurs 8-9
1. Fenestra Sankt Jörgen
2. Da Vinciskolan
3. Almåsskolan

_____________________________________________________
Innebandy
Tjejer
1. Aroseniusskolan
2. Furulunds skola
3. Almåsskolan
Killar
1. Almåsskolan
2. Ebba Petterssopn
3. Furulunds skola

___________________________________________________
Ultimate Frisbee inomhus
1.  Da Vinciskolan
2.  Almåssmksolan
3.  Aroseniusskolan

_________________________________________________
Discgolf
Tjejer
1. Wilma Jongsma Almåsskolan 85
2. Agnes Pettersson Almåsskolan 102
3. Karolina Ask Almåsskolan 105
Killar
1. Christoffer Ovring Almåssksolan 66
2. Gzim Avdijaj Almåsskolan 68
3. Fabian Frosterud Båtsmansskolan 70

__________________________________________________
Golf
Slaggolf
1. Hampus Allenborg Torslandasskolan

2. David Hård Kitas gymnasium
3. Hanna Hakeröd Torslandaskolan
Scratch
1. Ester Fägersten Nordlyckeskolan
2. Melwin Heyne Sundqvist Nordlyckeskolan
3. Albin Kihl Torslandaskolan
__________________________________________________
VÅRTERMINEN 2016
Fotboll
Tjejer
1.  Trulsegårdsskolan
2.  Aroseniusskolan
3.  Ugglums skola
4.  Katrinebergsskolan
Killar
1.  Trulsegårdssksolan

2.  Katrinebergsskolan
3.  Nordlyckeskolan
4.  Lövgärdesskolan

__________________________________________________
Discgolf
Tjejer
1.  Karin Olsen Almåsskoslan 90 kast
2.  Jenny Johansson Almåsskolan 91 kast
3.  Emma Klockaregård Almåsskolan 93 kast
Killar
1.  Patric Borg Almåsskolan 64 kast
2.  Aron jansson  66 kast
3.  Christoffer Ovring 69 kast

__________________________________________________
Ultimate Frisbee
Årskurs 7
1.  Almåsskolan
2.  Båtssmansskolan
3.  Fridaskolan
Årskurs 8
1.  Da Vinciskolan
2.  Grundskolan Växthuset
3.  Djupedalsskolan 2
Årskurs 9
1.  Stora Högasksolan
2.  Almåsskolan
3.  Aroseniusskolan

__________________________________________________
Basket
1. Prolympia Västra Göteborg
2. Prolympia Västra Göteborg
3. Aroseniusskolan
__________________________________________________
Hästhoppning
Ponny
1.  Filippa Forsman Nordlyckeskolan
2.  Emma Ottosson Lekstorpsskolan
3.  Keije Persson Ahlafors Fria Skola
Häst
1.  Madeliene Bonde Nordlyckeskolan

2.  Wilma Jongsma Almåsskolan
3.  Emma Ohldin Furulunds skola
__________________________________________________
Futsal
Tjejer
1. Änglagårdssksolan
2. Katrinebergsskolan
3. Berattebergsskolan
Killar
1. Änglagårdssksolan

2. TYrulsegårdsskolan
3. Da Vincisksolan
__________________________________________________________________
Bordtennis
Tjejer
1.  Frida Soko Önneredsskolan
2.  Anna Niklasson Önneredsskolan
3.  Julia Svennblad Ahlafors Fria skola
Killar år 6-7
1.  Axel Jensen Wallin Önneredsskolan
2.  Tobias Skyman Bohusskolan
3.  Benjamin Jukovic Bohusskolan
Killar år 8-9
1.  Bruno Nettarp Göteborgs Högre Samskola
2.  Simon Sand Ahlen Önneredssksolan
3.  Hemanta s Pajovic Svartedalsskolan

_________________________________________________________________
HÖSTTERMINEN 2015
Ultimate Frisbee Inomhus
1.  Da Vinciskolan
2.  Aroseniusskolan
3.  Almåsskolan
___________________________________________________________________
Handboll
Tjejer
1.  Furulunds skola
2.  Kärraskolan
Killar
1.  Furulunds skola
2.  Aroseniusskolan
________________________________________________________________
Innebandy
Tjejer
1. Skånhällaskolan
2. Aroseniusskolan
3. Båtsmansskolan
Killar
1. Ugglums skola

2. Skånhällaskolan
3. Almåsskolan_________________________________________________________________
Beachvolley
1.  Nordlyckeskolan
2.  Nordlyckeskolan
3.  Karl Johansskolan
År 8-9
1.  Glöstorpsskolan

2.  Centrina Kviberg
3.  Gamlestadsskolan_______________________________________________________________
Dressyrridning
Häst
1.  Wilma Jongsma Almåsskolan

2.  Emelie berntsson Da Vinciskolan
3.  Emma Strandberg westin Båtsmansskolan

Ponny
1.  Emma Ccharlesson Aroseniusskolan
2.  Felicia Larsen Da Vinciskolan
3.  Madicken Parkström Lekstorpsskolan
________________________________________________________________
VÅRTERMINEN 2015
Five-a-side
Tjejer
1. Änglagårdssksolan
2. Trulsegårdsskolan
3.  Katrineberg och Karl Johanssksolan
Killar
1. Änglagårdsskolan
2. Kastrinebergsskolan

3. Toleredsskolan och Trulsegårdsskolan
_________________________________________________________________
Sand Cup Beachvolley
År 8-9
1. Glöstorpsskoslan
2. Almåsskolan
3. Glöstorpsskolan
År 6-7
1. Fenestra S:t Jörgen
2. Nordlyckeskolan
3. Nordlyckeskolan
__________________________________________________________________
Hästhoppning
Ponny
1. Emma Westlin Båtsmansskolan
2. Evelina Elwér Furulunds skola
3. Ronja Sandros Da Vinciskolan
4. Emma Charlesson Aroseniusskolan
Häst
1. Sigrid Larsen Da Vinciskolan
2. Matilda Olsson Aroseniusskolan
3. emma Ohldin Furulunds skola
4. Johanna Hakamäki Klarebergsskolan
_____________________________________________________________________
Ultimate Frisbee
Tjejer
1.  Da Vinciskolan
2.  Almåsskolan
3.  The Eenglish School
Killar
1.  Almåsskolan
2.  Da Vinciskolan
3.  Grundskolan Växthuset
_______________________________________________________________
Golf-DM
Slaggolf
1.  Rasmus Jonasson Glöstorpssksolan
2.  Max Jisonsund Fridaskolan Mölnlycke
3.  Ebba Luttu Torslandaskolan
Scratch
1.  Filip Esborn  Prolympia västra Göteborg
2.  Ludvig Sernhede Torslandaskolan
3.  Albin Kihl Torslandaskolan
________________________________________________________________
Fotbolls-DM
Tjejer
1.  aroseniusskolan
2.  Kvarnbyskolan
3.  Ugglums skola
Killar
1.  Kärraskolan
2.  Hjällboskolan
3.  Göteborgs Högre Samskola
__________________________________________________________________
Basket-DM
1.  Da Vinciskolan
2.  Da Vinciskolan
3.  Aroseniusskolan
_________________________________________________________________
HÖSTTERMINEN 2014
Dressyrridning
Ponny
1.   Åsa Marmkvist Da Vinciskolan
2.   Sara Lundberg Aroseniusskolan
3.   Humla Källström da Vinciskolan
4.   Ronja Sandros Da Vinciskolan
Häst
1.   Mathilda Olsson Aroseniusskolan
2.   Cecilia svarén Öjersjö Brunn
3.   Emelie Johansson Ugglums skola
4.   Alva Björklund Ugglums skola
_________________________________________________________________
Ultimate Frisbee inomhus
1.   Da Vinciskolan
2.   Grundskolan växthuset
3.   Almåsskolan 1
________________________________________________________________
Volleyboll
1.   Glöstorpsskolan lag 1
2.   Glöstorpssksolan lag 2
3.   Almåsskolan lag 2
4.   Herrgårdsskolan lag 1
__________________________________________________________________
Handboll
Tjejer
1.   Nordlyckeskolan
2.   Furulunds skola
3.   Kärraskolan
Killar
1.   Furulunds skola
2.   Nordlyckeskolan
3.   aroseniussksoslan
_________________________________________________________________
Innebandy
Tjejer
1.   Bohusskolan
2.   Trulsegårdssksolan
3.   Furulunds skola
Killar
1.   Båtsmansskolan
2.   Ebba Pettersson
3.   Kvarnbyskolan
_________________________________________________________________
Beachvolleyboll
År 6-7
1.   Fenestra S:t Jörgen
2.   The English School
3.  Karl Johansskolan
År8-9
1.   Glöstorpsskolan
2.   Almåsskolan
3.   Glöstorpsskolan

__________________________________________________________________
VÅRTERMINEN 2014
Golf
Scratch
1.  Alfred Eriksson Nordlyckeskolan
2.  Filip Forslund Aroseniusskolan
3.  Adam Falk Mikael Elias Teoretiska Gymnasium
Slaggolf
1.  Beatrice Wallin Bergums Skola
2.  Elisabeth Fransson Kyrkbyskolan
3.  Isabelle Alvarsson Aroseniusskolan
_________________________________________________________________
Fotboll
Tjejer
1.  Kålltorpsskolan
2.  Änglagårdsskolan
Killar
1.  Toleredssksolan
2.  Änglagårdsskolan
_________________________________________________________________
Frisbee-DM utomhus
Tjejer
1.  The English School lag 1
2.  Nytorpsskolan
3.  The English School lag 2
killar
1.  The Englisch school
2.  Almåsskolan
3.  Grundskolan Växthuset
_________________________________________________________________
Hästhoppning
Ponny
1.  Emma Wessberg Ahlafors Fria Skola 52p
2.  Ronja sandros Kyrkbyskolan 49,5p
3.  Elin gustafsson Ahlafors Fria Skola 48p
Häst
1.  Delin fredriksson Strandskolan 49,5p
2.  Cassandra Staberg Sand Nya Påvelundsskolan 46,5p
3.  Josefin brodefors Nordlyckeskolan 45,5p
_________________________________________________________________
Sand Cup Beachvolley
År 6-7
1.  Fenestra Snkt Jörgen
2.  Pixbo Montessori
3.  Glöstorpsskolan
År 8-9
1.  Sannaskolan
2.  Almåsskolan
3.  Glöstorpsskola
_______________________________________________________________
_Innebandy
Tjejer
1.  Skånhällaskolan
2.  Kålltorpsskolan
3.  Bohusskolan
Killar
1.  Skånhällaskolan
2.  Bohusskolan
3.  Strandskolan
_________________________________________________________________
Five-a-side
Tjejer
1.  Almåsskolan
2.  Trulsegårdsskolan
3.  Änglagårdsskolan & Glöstorpsskolan
Killar
1.  Änglagårdsskolan
2.  Nordlyckeskolan
3-  Bergsjöskolan & Brrunnsboskolan
_________________________________________________________________
HÖSTTERMINEN 2013
Beach Volley
Årskurs 6-7
1.  Glöstorpsskolan
2.  Nordlyckeskolan
3.  Nordlyckeskolan
Årskurs 8-9
1. Sannaskolan
2.  Ebba Pettersson
3.  Ugglums skola
_________________________________________________________________
VÅRTERMINEN 2012
Tjejhockey
 1.   Bohusskolan

 2.   Almåsskolan
 3.   Delad tredjeplats till Furulunds skola och Ytterbyskolan
_________________________________________________________________
Five-a-side
Tjejer
1.   Änglagårdsskolan

2.   Ebba Pettersson
3.   Nordlyckeskolan
Killar
1.   Bergsjöskolan

2.   Åbysksolan
3.   Änglagårdsskolan
_________________________________________________________________
Slalom/Snowboard
årskurs 3-4 Tjejer
1.   Linnéa Olsson Madenskolan Tot.tid 43.19

2.   Vilma Asp Lillekärrsskolan Tot.tid 45.99
 Årsskurs 3-4 Killar
1.   Emil Pettersson Kärna Skola Tot.tid 33.66

Årskurs 5-6 Tjejer
1.   Tova Magnusson Tot.tid 41.19

2.   Frida Olsson Madenskolan Tot.tid 44.00
Årskurs 5-6 Killar
1.   Hjalmar Hellden Skårsskolan Tot.tid 40.69 

2.   Albin Nilsson Montessori Casa Tot.tid 42.54
3.   Evdvard Swan Montessori Casa Tot.tid 43.58
Årskurs 7-8 Tjejer
1.  Joseffine Bågholt Montessori floda Säteri Tott.tid 36.91

2.   Ellen Hellden Göteborgs Högre Samskola Tot.tid 38.66
3.   Melissa Persson Kärralundsskolan Ttot.tid 38.75
Årskurs 7-8 Killar
1.   Isac Lissåker Montessori Casa Tot.tid 37.22

2.   Teodor Sandklef Sannaskolan Tot.tid 48.83
3.   William Lundin Montessori Casa Tot.tid 49.20
Årskurs 9-gy Tjejer
1.   Emelie Seden Mimers Hus Kungälv Tot.tid 38.34

2.   Isabella Illiano Ebba Pettersson Tot.tid 39.50
3.   Maja Nilsson Sannaskolan Tot.tid 49.20
Årsskurs 9-gy Killar
1.   Felix Janemalm Fenestra Centrum Tot.tid 38.01

2.   Emil Danielsson Sannaskolan Tot.tid 58.26
3.   Styrk Ågren Sannaskolan Tot.tid 1:03.55
Årskurs 7-gy Killar Slalom/Snowboard
1.   William Norling Montessori Casa Tot.tid 1:01.48

2.   Hannes Palmberg Sannasskolan Tot.tid 1:03.15
3.   Zid Lindberg Montessori casa Tot.tid 1:03.40
_______________________________________________________________ 
Handboll
Tjejer
1.   Furulunds Skola

2.   Nya Påvelundsskolan
3.   Brunnsboskolan
Killar
1.   Torslandaskolan

2.   Furulunds Skola
3.   Kärraskolan
________________________________________________________________
Volley 2000
1.   Glöstorpsskolan

2.   Almåsskolan
3.   Stenkulan
________________________________________________________________
Volleyboll högstadiet
1.   Glöstorpsskolan

2.    Glöstorpssksolan
3.    Karl Johansskolan
________________________________________________________________         
Hästhoppning
Ponny
1.   Elin Wessberg 59,5 p Ahlafors Fria Skola
2.   Cajsa Bergh Andersson 56 p Furulunds skola
3.   Ylva bergström 53 p Furulunds skola
Häst
1.   Isabell Hellström 55 p Båtsmansskolan
2.   Michaela berntsson 51 p Ahlafors Fria Skola
3.   Sofia Palm 49 p Nya Påvelundsskolan
_________________________________________________________________
Ultimate Frisbee utomhus
Tjejer
1.   Almåsskolan
2.   Nordlyckeskolan
Ingen trea på grund av ösregn och avbrutet spel
Killar
1.   Fenestra S:t Jörgen
2.   Nordlyckeskolan
3.   Delades av Nytorpsskolan och Montessoriskolan Skäret
_________________________________________________________________
Fotboll
Tjejer
1.   Sörgårdsskolan
2.   Änglagårdsskolan
3.   Torslandaskolan
Killar
1.   Änglagårdsskolan
2.   Hjällboskolan
3.   Svartedalssksolan
_________________________________________________________________
Golf
Slaggolf
1.   Anton Dahlgren Stenkulan resultat 68
2.   Alfred Eriksson Nordlyckeskolan resultat 71
3.   Fredrik Martinsson Torpaskolan resultat 72
Schratch
1.   Jensen gymn resultat 76
2.   Axel Johanson Kärralundsskolan resultat 77
3.   Karl filip Bjerke Einarsson Kärralundsskolan resultat 81
________________________________________________________________
 
 
 
_________________________________________________________________